Home Leistungen Kontakt Impressum Veranstaltungen
www.computerauswertung.at
// Events / Int. Schwazer Radsporttage - 11. Int. Raiffeisen Altstadtkriterium Schwaz - 1. September 2007 / starter list Deutsch/English -- Monday 28. September 2020

starter list Int. Schwazer Radsporttage - 11. Int. Raiffeisen Altstadtkriterium Schwaz
BiBNameUCI-IDCategoryTeam/Club
Elite
1PICHLER Peter Elite ATeam Elk Haus Simplon / Union Schrems
2RISI Bruno Elite AMöbel Märki Schweiz
3MARVULLI Franco Elite A-
4EMINGER Christian Elite ACC Bern
5FIALA Jan Elite AVelo Servis Havlickuv Brod
6VAN Der Veken Jorn Elite CProfel Cycling Team
7ROHREGGER Thomas Elite ATeam Elk Haus Simplon / Union Schrems
8GLOMSER Gerrit Elite ATeam Volksbank
9FERRARI Carlo Elite U23-
10LANG Bastian Elite A-
11WILDAUER Christian Elite BUNION Raiffeisen Radteam Tirol
12TOTSCHNIG Harald Elite ATeam Elk Haus Simplon / Union Schrems
13EIBEGGER Markus Elite ATeam Elk Haus Simplon / Union Schrems
14PROBST Rupert Elite AARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
15WIELANDT Sven mix Elite AProfel Cycling Team
16DIERCKX Steven Elite AProfel Cycling Team
17VAN Moer Wim Elite AProfel Cycling Team
18WILLEMS Tom Elite AProfel Cycling Team
19VEYT Bart Elite AProfel Cycling Team
20VANCOILLIE Andrew Elite AProfel Cycling Team
21COLLARD Simon Elite AProfel Cycling Team
22BRUGGER Roland Elite U23-
23GUFLER Alexander Elite A-
24UNTERHOFER Lukas Elite U23-
25MAIR Alexander Elite U23-
26OBRIST Michael Elite U23-
27HILLEBRAND Manuel Elite A-
28SUMMER Jochen Elite ATeam Elk Haus Simplon / Union Schrems
29STARZENGRUBER Harald Elite ATeam Elk Haus Simplon / Union Schrems
30PATZL Stefan Elite U23Team Elk Haus Simplon / Union Schrems
31MURER Wolfgang Elite ATeam Elk Haus Simplon / Union Schrems
32GRÜNDLINGER Hannes Elite ATeam Elk Haus Simplon / Union Schrems
33PICHLER Michael Elite ATeam Elk Haus Simplon / Union Schrems
34VOGL Mathias Elite U23RSV Rosenheim E.V.
35BACHLER Bernhard Elite BUNION Raiffeisen Radteam Tirol
36GREDLER Roman Elite CUNION Raiffeisen Radteam Tirol
37WALCH Armin Elite U23UNION Raiffeisen Radteam Tirol
38EGERT Daniel Elite U23UNION Raiffeisen Radteam Tirol
39BLASSNIG Thomas Elite U23UNION Raiffeisen Radteam Tirol
40MOSER Markus Elite U23UNION Raiffeisen Radteam Tirol
41MIKA Oldrich Elite AUNION Raiffeisen Radteam Tirol
42GRÜNER Patric Elite U23UNION Raiffeisen Radteam Tirol
43BEHOUNEK Michal Elite AVelo Servis Havlickuv Brod
44SMUTN Nikola Elite AVelo Servis Havlickuv Brod
45HORAK Lukas Elite AVelo Servis Havlickuv Brod
46GELOSKY Patrick Elite U23Union RC IVP
47NAGY Robert Elite AUnion RC IVP
48LECHNER Petr Elite AUnion RC IVP
49BARTA Jan Elite AUnion RC IVP
50SCHABAUER Alfred Elite U23Union RC IVP
51GARBER Roland Elite AUnion RC IVP
52HECHENBLAICKNER Markus Elite BTeam Mooserwirt
53TRAXL Andreas Elite ATeam Mooserwirt
54ISAK Christian Elite AARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
55HRINKOW Dominik Elite U23ARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
56KASIS Paul Elite AARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
57LEXMÜLLER Mario Elite AARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
58KERSCHBAUM Christof Elite AARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
59HAUSER Patrick Elite AARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
60HÖLLER Mario Elite AARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
61ZOIDL Riccardo Elite U23ARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
62DILLER Franz Elite U23RC die Schwalben München
63ENGLMEIER Michael Elite U23RC die Schwalben München
64BROCKHOFF Christian Elite ARC die Schwalben München
65MEINHARDT Gerald Elite BARBÖ Rapso Knittelfeld
66FLECHL Heimo Elite U23ARBÖ Rapso Knittelfeld
67PFANDL Stefan Elite U23ARBÖ Rapso Knittelfeld
68LUX Arthur Elite CRC Innsbruck ARBÖ
69BURGER Andreas Elite CRC Innsbruck ARBÖ
70SCHERNTHANNER Philipp Elite CRC Innsbruck ARBÖ
71KRALER Martin Elite AGewiss-Bianchi
72SCHRÖGER Matthias Elite U23Niederösterreichische Rad Union
73EGGER Alexander Elite U23Niederösterreichische Rad Union
74KIRCHMAIR Stefan Elite U23Niederösterreichische Rad Union
75GRASSMANN Franz Elite U23Niederösterreichische Rad Union
76GRAF Andreas Elite U23Niederösterreichische Rad Union
77TAZREITER Georg Elite U23Niederösterreichische Rad Union
78ELSÄSSER Michael Elite ARSC GAT Kempten
79RISKA Martin Elite ASwiag Pro Cycling Team
90HERMAN Petr Elite ASwiag Pro Cycling Team
Junioren
221HOFFMANN Steffen JuniorenUnion Cycling Team Niederösterreich
222ROTHAUER Pascal JuniorenARBÖ Grassinger Lambach
223PREIDLER Georg JuniorenJunior Cycling Team Graz - Steiermark ARBÖ
224AUER Gernot JuniorenASVÖ Volksbank Birkfeld
225WÖHRER David JuniorenARBÖ Hallein
226KAINDL Thomas JuniorenARBÖ Hallein
227RETTNER Rainer Junioren-
228STOCKREITER Markus JuniorenARBÖ Sparkasse Pernitz
229HASIBEDER Thomas JuniorenARBÖ Radsportteam Ried
230DAUM Christian JuniorenARBÖ RC OSL Raika Wörgl
231STEIDL Georg JuniorenARBÖ RC OSL Raika Wörgl
232BICKEL Robert Junioren-
233BÖKE Dominik JuniorenRC die Schwalben München
234HERDEN Benjamin Junioren-
235HOLZINGER Jürgen JuniorenARBÖ Grassinger Lambach
236SOKOL Jan JuniorenÖAMTC RLM Grafenstein
237PIRKER Christian JuniorenÖAMTC RLM Grafenstein
238RIEPAN Stefan JuniorenÖAMTC RLM Grafenstein
239WEISS Sven JuniorenÖAMTC RLM Grafenstein
240KOPEINIG Florian JuniorenÖAMTC RLM Grafenstein
241HEITZMANN Daniel JuniorenÖAMTC RLM Grafenstein
242FRITZ Alexander JuniorenÖAMTC RLM Grafenstein
243THALHAMMER Hans-Jörg JuniorenARBÖ Rapso Knittelfeld
244ZOJER Philipp JuniorenARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
245FUHRIMANN Felix JuniorenARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
246TOPF Albert JuniorenARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
247NEUBAUER Michael JuniorenARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
248SATTLECKER Florian JuniorenARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
249SCHNETZINGER Max JuniorenRC Burkert-Druck Pottendorf Gestetner
250GRÜN Lawrence JuniorenRC Burkert-Druck Pottendorf Gestetner
251OBKIRCHER Ricco JuniorenÖAMTC Recheis Lattella
252MAIR Stefan JuniorenÖAMTC Recheis Lattella
253SCHOIBL Mario JuniorenÖAMTC Recheis Lattella
254GELOSKY Lukas JuniorenUnion RC IVP
255LADNER Patrick JuniorenÖAMTC Schwalbe Rankweil
256PASTERK Mario JuniorenÖAMTC RLM Grafenstein
257PETER Florian JuniorenÖAMTC Schwalbe Rankweil
258ANGERMAIR Fabian JuniorenÖAMTC RC Tirol
259MAGERL Stefan JuniorenÖAMTC RC Tirol
260PRAXMARER Stefan JuniorenÖAMTC RC Tirol
261SAXL Georg JuniorenÖAMTC RC Tirol
262BRÄNDLE Dominik JuniorenÖAMTC Schwalbe Rankweil
263WANNER Mathias JuniorenÖAMTC Raika Kleidermair Inzing
264LENER Andreas JuniorenÖAMTC Raika Kleidermair Inzing
265KAPELLER Hannes JuniorenÖAMTC Raika Kleidermair Inzing
266WANNER Philipp JuniorenÖAMTC Raika Kleidermair Inzing
267STOIBER Lukas JuniorenÖAMTC Hrinkow Bikes Steyr
268GERLING Igor JuniorenE-Racers Augsburg
269BRAND Christopher JuniorenTeam RSV Götting Bruckmühl
270HOFER Lukas JuniorenUNION RC Schartner Bombe e
U 13
81FRIEDL Nils U-13ARBÖ Grassinger Lambach
82FRISCHMUTH Andreas U-13ARBÖ Grassinger Lambach
83FRÜHAUF Lukas U-13Union Radrennteam Pielachtal
84WINDISCHBAUER Johannes U-13ARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
85WALZEL Andreas U-13ARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
86UMHALLER Thomas U-13ARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
87MAYER Moritz U-13ARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
88EBNER Daniel U-13ÖAMTC RC Tirol
89MÜHLHANS Nino U-13ÖAMTC RC Tirol
U 15
101WACHHOLBINGER Daniel U-15ARBÖ Grassinger Lambach
102LANG Simon U-15Junior Cycling Team Graz - Steiermark ARBÖ
103SACKL Richard U-15Junior Cycling Team Graz - Steiermark ARBÖ
104DERLER Tobias U-15ASVÖ Volksbank Birkfeld
105RETTNER Robert U-15-
106STÜSSI Colin Chris U-15-
107TAFERNER Michael U-15ASKÖ Raaba
108PAVLIC Gregor U-15ARBÖ Sparkasse Pernitz
109KISLINGER Roman U-15ARBÖ Radsportteam Ried
110PRASCHL Matthias U-15ARBÖ Radsportteam Ried
111VAN OIJEN Alisa MädchenARBÖ Radsportteam Ried
112MIKES Daniel U-15ARBÖ RC St. Pölten ERD
113STRASSER Sebastian U-15ARBÖ RC St. Pölten ERD
114BOSMANN Patrick U-15ARBÖ RC OSL Raika Wörgl
115EBERHARTER Christian U-15ARBÖ RC OSL Raika Wörgl
116ESTNER Maria Mädchen-
117RAMMERSTORFER Gregor U-15ARBÖ Radsportteam Ried
118RIJKES Sarah MädchenARBÖ Radsportteam Ried
119PUKART Stefanie MädchenÖAMTC RLM Grafenstein
120KOLLER Tamara MädchenÖAMTC RLM Grafenstein
121PERCHTOLD Christina MädchenÖAMTC RLM Grafenstein
122KUCHER Michael U-15ÖAMTC RLM Grafenstein
123BIEDERMANN Daniel U-15ÖAMTC RLM Grafenstein
124SCHIMPFHUBER Sascha U-15ARBÖ Rapso Knittelfeld
125DOLLESCHAL Patrik U-15ARBÖ Rapso Knittelfeld
126KOLLMANN Philipp U-15ARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
127PAULUS Daniel U-15RC Burkert-Druck Pottendorf Gestetner
128HAHN Jacqueline MädchenÖAMTC Recheis Lattella
129NEUNHÄUSERER Daniel U-15ÖAMTC Recheis Lattella
130HANSER Marco U-15ÖAMTC Recheis Lattella
131GÜRTLER Lisa Maria Mädch. U-14ÖAMTC RC Tirol
132EBNER Julia Mädch. U-14ÖAMTC RC Tirol
133GÜRTLER Anna Maria MädchenÖAMTC RC Tirol
134PRAXMARER Simon U-15ÖAMTC Raika Kleidermair Inzing
135HÖRMANN Clemens U-15ÖAMTC Raika Kleidermair Inzing
136MÜHLBERGER Gregor U-15ÖAMTC Hrinkow Bikes Steyr
U 17
151LORIS Fabian U-17ARBÖ Grassinger Lambach
152PÖSTLBERGER Lukas U-17ARBÖ Grassinger Lambach
153PFISTERER Claudia Elite FrauenARBÖ Grassinger Lambach
154BERGLEZ Manuel U-17Junior Cycling Team Graz - Steiermark ARBÖ
155LANG Paul U-17Junior Cycling Team Graz - Steiermark ARBÖ
156KUNZ Martin U-17UNION Wilhelmsburg
157PIRKLBAUER Simon U-17ÖAMTC RSC Bad Ischl
158GAUGL Florian U-17ASVÖ Volksbank Birkfeld
159KAPELLER Bernhard U-17ÖAMTC Raika Kleidermair Inzing
160GOLLMANN Daniel U-17ASVÖ Volksbank Birkfeld
161KOVACIC Mihaela Elite FrauenARBÖ Radrennteam Graz
162MEYER Claudia Elite FrauenRSV Rosenheim E.V.
163RABITSCH Stephan U-17ASKÖ Raaba
164HOFER Andreas U-17ARBÖ Sparkasse Pernitz
165SIMON Mario U-17ARBÖ RC St. Pölten ERD
166EBERHARTER Lukas U-17ARBÖ RC OSL Raika Wörgl
167KUEN Maximilian U-17ARBÖ RC OSL Raika Wörgl
168DUSCH Stefan U-17ARBÖ RC OSL Raika Wörgl
169GÖTZ Roland U-17ARBÖ RC OSL Raika Wörgl
170NAGELE David U-17ARBÖ RC OSL Raika Wörgl
171HALLER Marco U-17ÖAMTC RLM Grafenstein
172WULZ Philip U-17ÖAMTC RLM Grafenstein
173PETSCHAR Alexander U-17RSLM ASVÖ ÖAMTC Gmünd
174WIENEROITHER Matthias U-17Racing www.atterbike.at
175REITER Daniel U-17Racing www.atterbike.at
176GORENSCHEK Alexander U-17ÖAMTC RLM Grafenstein
177GLASL Kathrin Elite FrauenRSV Rosenheim E.V.
178STÜSSI Kevin U-17-
179ZÖCHBAUER Andreas U-17Union Radrennteam Pielachtal
180TÄUBEL Christoph U-17Union Radrennteam Pielachtal
181HOFFELLNER Lukas U-17ARBÖ Rapso Knittelfeld
182PEINHAUPT Marco U-17ARBÖ Rapso Knittelfeld
183ILLENBERGER Paul U-17ARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
184ATZMANSTORFER Lukas U-17ARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
185LINDLBAUER Christoph U-17ARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
186UMHALLER Andreas U-17ARBÖ Resch & Frisch Gourmetfein
187KONRAD Patrick U-17RC Burkert-Druck Pottendorf Gestetner
188MIGSCHITZ Richard U-17RC Burkert-Druck Pottendorf Gestetner
189WINKLER Andreas U-17RC Burkert-Druck Pottendorf Gestetner
190MIGSCHITZ Elisabeth JuniorinnenRC Burkert-Druck Pottendorf Gestetner
191STANGL Florian U-17RC Eisenwurzen
192DURMIC Roland U-17RC ARBÖ Bischofshofen
193PIERINGER Angelika Elite FrauenARBÖ Uniqa Kuota Graz
194SCHÖGL Gudrun Elite FrauenARBÖ Uniqa Kuota Graz
195PEKOVITS Karin Elite FrauenARBÖ Uniqa Kuota Graz
196RIEPAN Iris JuniorinnenARBÖ Uniqa Kuota Graz
197LERCH Friedrich U-17ÖAMTC Schwalbe Rankweil
198WEISS Martin U-17ÖAMTC Recheis Lattella
199OBKIRCHER Marc U-17ÖAMTC Recheis Lattella
200RUETZ Benedikt U-17ÖAMTC Recheis Lattella
201ZORN Jakob U-17ÖAMTC Recheis Lattella
202STRELE Laurin U-17ÖAMTC Recheis Lattella
203POZETTI Clemens U-17ÖAMTC Schwalbe Rankweil
204EGG Fabian U-17ÖAMTC Schwalbe Rankweil
205HUDELIST Phillip U-17ÖAMTC Schwalbe Rankweil
206ERLER Tobias U-17ÖAMTC Recheis Lattella
207WOISETSCHLÄGER Lukas U-17ÖAMTC RC Tirol
208GRAMSHAMMER Martin U-17ÖAMTC RC Tirol
209KAMMERLANDER Alexander U-17ÖAMTC RC Tirol
210WOISETSCHLÄGER Viktor U-17ÖAMTC RC Tirol
211SCHWARZMANN Michael U-17RSC GAT Kempten
212KLOPF Andreas U-17E-Racers Augsburg
213WEBER Sebastian U-17-
214SYLLA Patrick U-17RSV Rosenheim E.V.
215GROPPER Tobias U-17Velo Club Mindelheim
216KREIDL Corina Elite FrauenÖAMTC RC Tirol
Please understand that the starters can only be released after a manual review.
 back 

© 2020 Markus Lindinger   | Privacy Policy
Accept

We use cookies to personalize content and ads, to provide social media features, and to analyze traffic on our site. We also share information about your use of our website with our social media, advertising and analytics partners. Our Affiliates may aggregate this information with other information that you have provided to them or that you have collected as part of your use of the Services.Details